Atlı Sporlar  
 

ATLARI DİNLEYEN ADAM MONTY ROBERTS

 Gectiğimiz  yıllarda "Horse Whisperer" adlı filmle tanıştığımız biryöntem bu.

Atlar,konuşmuyorlar,ama anlatıyorlar,bağırmıyorlar,ama isyanediyorlar,akılvermiyorlar,ama sinyal dağıtıyorlar.Köpek ve kedi besliyorsanız,onlarlakominikasyon kurmak daha kolaydır

.Aynı yerde yaşayıp,aynı havayısoludukca ortak yaşama alanında frekanslarimiz bize yardımcı olur.

Atlarla böyle bir sansımızda yokOnlarla yaşam alanlarımızdan,yaşam şekillerimize kadar birçok bariyer söz konusu.Bu bariyerler bizim atlarımızı onların açısından anlayamamamıza neden oluyor. 

Monty Roberts,bu anlayışı profesyonel bir açıdan atseverlere sunan birkişi.

Dünya çapında yaptığı sunumlarla bizim atlardan ne kadar uzako lduğumuzu sorguluyor ve iki canlının birbirlerini anlayabilmek için aşmaları gereken  bariyerlere dikkatimizi çekiyor.

 İlk olarak Monty Roberts kimdir?

Monty Roberts Nevada da yaşayan bir atçınınoğludur.Atlarla ilk ilişkisi küçüklüğünde  babasının çiftliğinde olmuş.Babası atlara sert davranan ve katı cezalar veren bir eğitimciymiş.Roberts ın atlarla insanları ilk kıyası "Benim % 99 kemiğimi babam kırdı,2 tanesini yanlışlıkla atlar kırdı."diyor. 

Gençlik yaşlarında gerek üniversite gerekse kolej hayatında bir çok yarışlar kazanmış ve dereceler almış.Ve yetişkin yıllarında yetiştirici,eğitici ve klinik bazında yariş dünyasında at yetiştirmeye baslar. Atlarla yaptığı rehabilitasyon yöntemi bu yıllarda o kadar beğeni toplamıştır ki,1986 da Queen Elisabeth in daveti ile Avrupa ya gider ve o günden sonrada kendini tüm dünya çapında yaptığı gösteri ve sunumlara adar.

Çünkü bu sunumlarda Roberts insanlarla atlar arasındaki yanlış iletişime basit ve kolay çözümler bulmakta ve atseverler  ile yaptığı birebir soru cevaplarda atların ifade edilebilmelerine yardımcı olmaktadır. Bu yöntem kısaca "joın up " olarak da Adlandırılabilir.

Bu sunum daire şeklinde bir platformda Monty ve herhangi bir asi atı yanlız bırakmakla başlar.Bu yüksek çitli platformda seyirciler önünde  Monty nin tekniklerini göstermesine yardımcı    olur.Bu yöntemin tüm detaylarını kendi kitabında bulabilirsiniz. Böylece bu ispatlanmış  yöntemlerle sizde atınızla aranızdaki bariyerleri minimuma indirebilirler. www.atmerkez.com.tr  FROM MY HANDS TO YOURS FİYATI.: 50 $ 

 

Monty teknikleri  at ve binici arasındaki kominikasyonu sağlar vebirbilerine güvenmelerine yardımcı olur.Bunun sonunda çok kesin bir yargı  yaratılmıştır.Biz atçılar atlara çok az şey öğretebiliriz.Ama onları kendi ortamlarında dinleyebiliriz.Hareketler bir çok kez sözlerden daha etkilidir. 

Monty roberts mini röportajı

*Sizce ümitsiz at var  mıdır?

-Ümitsiz at değil,ümitsiz insan vardir.Atlar  otobur olma  yanında basit bir zeka yapısına sahiptirler.Köpek vede kediler gibi yemekleri arkasından koşmazlar çünkü tüm çimenler onların emrıne amadedir.Tüm otlar önlerine sunulmaktadırlar.Bu yüzdendir ki düşman ve av psikolojisinden çok uzaktırlar.Bu da bize onların düşmani duyguları olmadiğinı ispatlar. 

*Peki bu iyi huylu atlar bizi delirtince onları nasıl cezalandıracagız?

-Cezalandırma bence tüm calıların arasındaki son derece yanlış bir iletişimyöntemi.Tüm canlılarda özelliklede atlarda geçerli olan bir yöntem karşıdakinin yanlış yapmasına izin vermektir.Zamanla doğruya yönlendirerek onu yanlışından uzaklaştırabilirsiniz.

 *Ama bu sabrın vede anlayışın  işe yaramadığı zamanlar var?

-Evet ama bunun suçu at da değil  direk olarak sahibinde.Atının feryatlarını vede söylemek istediğini duyamayan at sahibi atının doğru yönlenmesini sağlayamaz.Sabır vede zaman her türlü  soruna çaredir.

 *Peki  satıcılarının atlara yaptiklari zulüm vede kendilerini hakli çıkaran demeçleri?

-At satıcıları tüm dünyada aynı etik sahibidirler.Vede bunlar için yapılabilecek tek şey düzenli denetim vede federasyon faaliyetleri ile onların göz önünde  tutulmasıdır. 

-BENCE HAYATTAKİ EN ÖNEMLİ DERS  SEVGİNİN  SUNUM ŞEKLİDİR. Bir canlının sizi sevmesi vede size bağlanması için önemli olan onu ilk olarak kendinizden uzaklaştırmak vede karşıdakine sizi izleme imkanı vermektir.Geri dönerse güven kazanılmıştır.O zaman ümit  vardır.  

 

 

İSTANBUL TKBA BİNİCİLİK TESİSLERİ

TEL: 0212 2038332 

ADDRESS:GUMUŞDERE KOYU KİLYOS İSTANBUL

İSTANBUL K9 HORSE CLUB

TEL: 05357373169

ADDRESS: HADİMKOY

İSTANBUL GURMAN CİFTLİGİ

TEL:05326416356

ADDRESS:HADİMKOY

İSTANBUL KENANBEY BİNİCİLİK KLUBU

TEL: 0216 3110663 

ADDRESS:SAMANDİRA

 İSTANBUL SIRAPINAR COUNTRY CLUB

TEL:05324789609

ADDRESS:SIRAPINAR KOYU OMERLİ İSTANBUL

 İSTANBUL DİLA COUNTRY CLUB

TEL:+90 216 434 61 26

ADDRESS:Fatih Sultan Mehmet Cad.
No:9 İshaklı Köyü
Beykoz / İstanbul / TÜRKİYE

www.dilacountryclub.com